Çocuk Diş Hekimi Bodrum

  Çocuk diş hekimi Bodrum, çocuklarda; dişler, diş etleri ve çene kemikleriyle ilgili rahatsızlıkların teşhis ve tedavi süreçlerini konu edinen diş hekimliği dalıdır. Çocuk diş hekimliği tıp dilinde pedodonti, çocuk diş hekimleri ise pedodontist olarak isimlendirilmektedir. Dişlerin sağlığı ve düzeni çocukların gelişimi açısından son derece önemlidir.

  Eğer dişlerde görülen sorunlar erken yaşlarda tedavi edilmezse çocuğun, yetişkinlik hayatında kullanacağı daimi dişler hasar görebilir, daimi dişlerin düzeniyle ilgili kalıcı problemler meydana gelebilir. Bu yüzden ebeveynlere çocuklarının ağız ve diş sağlığına özen göstermeleri, çocuklarını düzenli olarak diş hekimine götürmeleri ve çocuklarına erken yaşlardan itibaren ağız ve diş bakımı eğitimi vermeleri önerilir. Böylece çocuklar erken yaşlardan itibaren düzenli, temiz, beyaz ve sağlıklı dişlere sahip olabilirler. Yazımızın devamında ‘’Çocuk diş hekimliği uygulamaları nelerdir?’’, ‘’Çocuklar kaç ayda bir diş hekimine götürülmeli?’’, ‘’Çocuk diş hekimi muayene randevusu nasıl alınır?’’ ve ‘’Çocuklarda rutin diş hekimi muayeneleri neden önemlidir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Bodrum çocuk diş hekimliği uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için Çetin Dental Clinic ile iletişime geçebilirsiniz.

  Çocuk Diş Hekimi Nedir?

  Çocuk diş hekimi, çocukların diş, diş eti, ağız ve ağız içi dokularıyla ilgili hastalıklar konusunda uzmanlaşmış olan diş hekimleridir. Pedodontist olarak da isimlendirilebilen çocuk diş hekimleri, bahsi geçen dokulardaki rahatsızlıkları tespit edebilir. Daha sonra ise çocukların yaşlarına, sağlık durumlarına ve taleplerine uygun olan, özel tedaviler gerçekleştirebilirler. Böylece çocukların diş sağlığı, diş dizilimi ve diş görünümleri korunmuş olur. 

  Pedodontist Nedir?

  Pedodontist, çocuk diş hekimlerine verilen unvandır. Pedodontistler daha önce de bahsettiğimiz gibi çocukların ağız ve diş sağlıkları ile ilgili teşhis ve tedavi çalışmaları yürütebilirler.

  Çocuklarda İlk Diş Muayenesi Ne Zaman Olmalı?

  Çocuklarda ilk diş muayenesi çocuk 6 ila 12 aylıkken yapılmaktadır. Böylece çenenin gelişimi, süt dişlerinin durumu ve çocuğun ağız sağlığı değerlendirilebilmektedir. İlk diş muayenesinin bahsi geçen zaman aralığında gerçekleşmesi son derece önemlidir. Bu yüzden çocukların ilk diş muayenesi aksatılmamalı veya ihmal edilmemelidir. 

  Çocuklarda Rutin Diş Muayeneleri Neden Önemlidir?

  Özellikle de henüz daimi dişleri çıkmamış olan çocukların diş sağlığı ebeveynler tarafından ihmal edilmektedir. Ancak süt dişleri, daimi dişlerin ideal bir düzene sahip olabilmesi ve çocuğun gelişimi açısından son derece büyük bir öneme sahiptir. Rutin diş muayeneleri sayesinde ileride ortaya çıkabilecek diş düzensizliği riski değerlendirilebilir, dişlerin sağlığı ve yapısıyla ilgili incelemeler yürütülebilir. Böylece çocuğun hem çocukluk çağlarında hem de yetişkinlik çağında sağlıklı dişlere sahip olabilmesi için özel uygulamalar yapılabilir. Bu yüzden rutin diş hekimi muayeneleri aksatılmamalıdır.

  Çocuklar İçin Diş Muayenesi Ne Sıklıkla Olmalı?

  Çocukların rutin diş muayeneleri 6 ila 12 aylıkken başlamalıdır. Daha sonrasında ise her 6 ayda bir tekrar etmelidir. Yani ebeveynlere, çocuklarını yılda en az iki defa rutin diş hekimi muayenesine götürmeleri tavsiye edilmektedir. Böylece dişlerde görülebilecek olası rahatsızlıklar önlenebilir ve diş kaybı gibi ciddi sorunlarla sonuçlanabilecek hastalıklar erkenden tedavi edilebilir. 

  Çocuklarda Diş Muayenesi Ne Kadar Sürer?

  Çocuklarda diş muayenesi, hastanın herhangi bir şikayeti olup olmadığına göre değişebilir. Bazen rutin diş muayeneleri birkaç dakika içerisinde son bulur. Ancak hastanın bir şikayeti varsa bu şikayetin nedenlerini ve detaylarını araştırmaya yönelik uygulamalar gerekebilir. Buna bağlı olarak da diş hekimi muayenesinin süresi yarım saate kadar uzayabilir. 

  Çocuklarda Diş Muayenesi Ağrılı Mıdır?

  Çocuklarda diş muayenesi ağrısız bir uygulamadır. Bu uygulama sırasında eğer, çocukta ağrı oluşturabilecek bir işleme başvurulacaksa mutlaka bu işlem öncesinde lokal anestezi uygulanır. Diş hekimleri özellikle de çocukların ağız ve diş muayenelerini son derece dikkatli bir şekilde yaparlar. Böylece çocuklarda diş hekimi fobisi geliştirmesini önlerler. 

  Çocuk Diş Hekimi Muayenesi Nasıl Olur?

  Çocuk diş hekimi muayenesi çocuk için son derece konforlu, ağrısız ve rahattır. Uygulama sırasında ebeveynlerden en az birisinin de muayeneye eşlik etmesi istenir. Böylece çocukla daha rahat bir şekilde iletişim kurmak mümkün olur. Muayene sırasında çocuğun şikayetleri dinlenir. Daha sonra ise bu şikayetlerin detayları ve nedenleri araştırılır. Son olarak ise hem çocuk hem de ebeveyn tedavi seçenekleri hakkında bilgilendirilir. Böylece çocuk diş hekimi muayenesi sorunsuz bir şekilde tamamlanır. 

  Bodrum Çocuk Diş Hekimi Muayene Ücreti

  Bodrum çocuk diş hekimi muayene ücreti hakkında detaylı bilgi almak için Çetin Dental Clinic ile iletişime geçebilirsiniz.


  Randevu Al!
  Call Now Button