Lingual Ortodonti Bodrum

  Lingual ortodonti Bodrum, dişlerin düzeniyle alakalı problemlerin, görünmez diş telleriyle ortadan kaldırılmasına olanak sağlayan özel bir ortodonti uygulamasıdır. Diş telleri, ortodonti tedavilerinde sık bir şekilde kullanılırlar. Sahip oldukları özel mekanizmalar yardımıyla zaman içerisinde dişleri ideal konumlarına doğru yönlendirirler.

  Böylece dişlerdeki çapraşıklıklar giderilir ve birey zamanla daha da düzenli dişlere kavuşur. Ancak bazı bireyler diş tellerinin görünümü sebebiyle ortodonti tedavileri yaptırmak istemeyebilmektedir. Bu gibi durumlarda ise ortodontik problemleri gidermek için lingual ortodonti uygulamalarına başvurulmaktadır. Bu uygulamalar halk arasında görünmez diş teli veya görünmeyen diş teli olarak da bilinirler. Dişlerin arka yüzeylerine yerleştirildikleri için dış ortamdan görülmezler. Böylece diş teli görünümüne gerek kalmadan dişler zamanla ideal konumlarına yönlendirilir ve diş düzeniyle ilgili problemler başarıyla giderilir. Bu tedaviler genellikle estetik kaygıları olan bireyler tarafından tercih edilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Görünmez diş teli tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Görünmeyen diş teli tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Lingual ortodonti tedavisi kimlere yapılabilir?’’ ve ‘’Lingual ortodonti tedavisi ne zaman biter?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Bodrum lingual ortodonti tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Çetin Dental Clinic ile iletişime geçebilirsiniz. 

  Lingual Ortodonti Nedir?

  Lingual ortodonti, braketlerin dişlerin arka yüzüne yerleştirilmesiyle yapılan ve diş düzenini yeniden sağlamak için gerçekleştirilen özel bir ortodonti uygulamasıdır. Bu uygulama görünmeyen diş teli olarak da bilinmektedir. Lingual ortodonti sayesinde, dışarıdan fark edilmeyen diş telleri kullanılarak diş düzensizlikleri giderilebilir. Böylece bireyin sağlıklı bir diş düzenine ve güzel bir gülüşe sahip olması sağlanabilir. 

  Görünmeyen Diş Teli Nedir?

  Görünmeyen diş teli, dişlerin arka yüzeylerine yerleştirildikleri için dışarıdan fark edilmeyen ağız içi apareylerdir. Bu apareyler sayesinde dişlerdeki yamuklukları ve çapraşıklıkları ortadan kaldırmak, diş düzenini yeniden kurmak mümkündür. Görünmeyen diş telleri genelde estetik kaygıları olan bireyler tarafından tercih edilmektedir. Aynı şekilde yetişkinler de ortodonti tedavileri sırasında sık sık görünmeyen diş teli tedavisini tercih etmektedirler. 

  Lingual Ortodonti Tedavisi Neden Yapılır?

  Lingual ortodonti tedavisi şu gibi nedenlerden yapılabilir:

  • Dişlerdeki çapraşıklıkları gidermek.
  • Dişlerin çene kemiği üzerinde ideal bir dizilime sahip olmasını sağlamak.
  • Ayrık veya birbirinin üzerine binmiş olan dişleri ideal konumlarına yönlendirmek.
  • Bireyin güzel bir gülüşe sahip olmasını sağlamak.
  • Bahsi geçen diğer tüm kazanımları, görünmeyen diş telleri sayesinde gerçekleştirmek.

  Lingual ortodonti tedavisi bahsi geçen amaçlar doğrultusunda yapılmaktadır. 

  Lingual Ortodonti Tedavisi Kimlere Yapılabilir?

  Lingual ortodonti tedavisi 10 yaşından büyük olan her bireye yapılabilir. Bu uygulama için herhangi bir üst yaş sınırlandırması bulunmamaktadır. Eğer uygulamaya engel olabilecek veya öncelik verilmesi gereken bir sorun bulunmuyorsa 10 yaşından büyük herkese lingual ortodonti tedavisi yapılabilmektedir. 

  Lingual Ortodontinin Avantajları Nelerdir?

  Lingual ortodonti tedavisinin avantajları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Bu tedavi sırasında dişlere yerleştirilen diş telleri dışarıdan görünmezler.
  • Tedavi boyunca hasta, diş telleri görülmeden rahatça gülümseyebilir.
  • Diş telleri, dişlerin arka yüzeyinde yer aldığı için görece daha konforludur.
  • Diş telleri takılırken herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissi duyulmaz.
  • Uygulamanın hemen ardından günlük yaşama dönmek mümkündür.

  Görünmeyen diş teli tedavisinin avantajları bu şekilde sıralanabilir. 

  Lingual Ortodonti Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Lingual ortodonti tedavisi yaklaşık yarım saat içerisinde tamamlanır. Bu tedavi son derece hızlıdır. Tedavi sırasında dişlere yerleştirilen diş tellerinin yaklaşık 1 ila 3 yıl boyunca dişlerde kalması gerekmektedir. Doktorunuz tedavinin tahmini süresi ve diş tellerinin kullanım süresi hakkında detaylı bir bilgilendirme yapacaktır. 

  Lingual Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Lingual diş teli tedavisi sırasında öncelikle dişlerin yapısı ve dişlerde görülen ortodontik problemler incelenir. Daha sonra ise dişlerin arka yüzeylerine özel braketler ve diş telleri yerleştirilir. Bu işlemler sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi duyulmaz. Diş telleri gerdirildikten sonra lingual ortodonti tedavisi son bulur. Hasta tedavinin ardından eve dönebilir ve günlük yaşamına kaldığı yerden devam edebilir. 

  Lingual Ortodonti Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Lingual ortodonti tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Lingual ortodonti tedavisi sonrasında ağız ve diş bakımına özen gösterilmelidir.
  • Tedavi boyunca diş tellerine dokunulmamalı, diş telleri çekiştirilmemelidir.
  • Diş tellerine yapışabilecek veya diş tellerine zarar verebilecek gıdalar tüketilmemelidir.
  • Rutin diş hekimi kontrolleri aksatılmamalıdır.

  Görünmeyen diş teli tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler bu şekilde sıralanabilir. 

  Bodrum Lingual Ortodonti Tedavisi Fiyatları

  Bodrum lingual ortodonti tedavisi fiyatları ve görünmeyen diş teli tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Çetin Dental Clinic ile iletişime geçebilirsiniz.


  Randevu Al!
  Call Now Button