İmplant Tedavisi Bodrum

  Bodrum implant tedavisi, diş kaybı sebebiyle meydana gelen estetik ve işlevsel problemleri ortadan kaldırmak; bireye en az doğal dişler kadar işlevsel olan yapay dişler kazandırmak amacıyla yapılan diş tedavisidir. Diş kaybı, ağız ve diş sağlığını tehdit eden ciddi bir durumdur. Fiziksel travmalar ve ilerleyen çürükler sebebiyle meydana gelebilen bu durum sebebiyle zaman içerisinde sağlam olan dişlerin konumunda sorunlar ortaya çıkabilir.

  Diş kaybının meydana geldiği bölgede bakteriler çok daha kolay bir şekilde üreyebilir ve çevre dişlerde çürüklere yol açabilirler. Aynı zamanda diş kaybına bağlı olarak bireyin beslenme ve konuşma yetisinde de birtakım problemler görülebilir. İmplant tedavisi sayesinde tüm bu sorunları ortadan kaldırmak ve gelecekte diş kaybına bağlı ortaya çıkabilecek riskleri önlemek mümkün hale gelmektedir. Yazımızın devamında ‘’İmplant tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’All on four implant tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’All on six implant tedavisi nasıl yapılır?’’ ve ‘’İmplant tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Bodrum implant tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Çetin Dental Clinic ile iletişime geçebilirsiniz.

  İmplant Tedavisi Nedir?

  İmplant tedavisi, yapay diş köklerinin çene kemiğine yerleştirilebilmesi ve böylece diş kaybının giderilebilmesi amacıyla yapılan diş hekimi tedavisidir. Diş kaybı, daha önce de bahsettiğimiz gibi son derece sakıncalı bir durumdur. Diş kaybı sebebiyle, herhangi bir sorunu bulunmayan, sağlıklı dişlerin düzeninde de sorunlar meydana gelebilir. Birey yemek yerken veya konuşurken zorluk çekebilir. İmplant tedavisi sayesinde, çene kemiklerine yapay diş kökleri yerleştirmek mümkün olur. Böylece bu diş köklerinin üzerine protez dişler eklenebilir ve bireyin diş kaybı sebebiyle yaşadığı sorunlar ortadan kaldırılabilir. İmplant tedavisi kapsamında all in four implant veya all in six implant gibi özel uygulamalara başvurmak da mümündür.

  İmplant Tedavisi Neden Yapılır?

  İmplant tedavisi şu gibi amaçlar doğrultusunda yapılabilir:

  • Kaybedilen dişe bağlı ortaya çıkan işlevsel sorunları gidermek, bireye daha ideal bir çiğneme yetisi kazandırmak.
  • Kaybedilen dişe bağlı ortaya çıkan estetik problemleri gidermek, diş eksikliği sebebiyle oluşan ve bireyin gülüşünü etkileyen görünümü iyileştirmek.
  • Sağlıklı dişlerin düzeninde meydana gelebilecek bozulmaları önlemek.
  • Diş kaybı yaşamış bireylerin hayat kalitesini arttırmak.

  İmplant tedavisi bahsi geçen nedenlerden yapılabilmektedir.

  İmplant Tedavisi Kimlere Yapılabilir?

  İmplant tedavisi için bireyin, kemik gelişimini tamamlamış olması gerekmektedir. Bu yüzden 18 yaşından küçük olan bireylere implant tedavisi yapılmaz. Ancak reşit olan bireyler, eğer uygulamaya engel teşkil edebilecek bir sorun bulunmuyorsa istedikleri zaman implant tedavisi yaptırabilirler.

  İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  İmplant tedavisi iki aşamdan oluşmaktadır. Bu aşamaların ilki yaklaşık yirmi dakika kadar sürmektedir. Ancak implant sayısına göre bu süre değişebilmektedir. İlk aşamdan sonra 2 ila 6 aylık bir süre boyunca beklenmektedir. Daha sonra ise tedavinin ikinci aşaması gerçekleşmektedir. Bu aşama da yarım saatten daha kısa bir sürede tamamlanmaktadır. Özetlemek gerekirse implant tedavisi çeşitli faktörlere göre toplam 2 ila 6 ay kadar sürebilmektedir.

  İmplant Tedavisi Ağrılı Mı?

  İmplant tedavisi sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi duyulması mümkün değildir. Bu tedavi öncesinde, hastanın genel sağlık durumuna özel bir anestezi uygulaması gerçekleştirilir. Böylece implant tedavisi sırasında hasta ağrı hissi duymaz.

  All On Four Tekniği İle İmplant Tedavisi Nedir?

  All on four tekniği ile implant tedavisi, yalnızca 4 adet implant kullanılarak yapılır ve bu implantlar sayesinde kaybedilen tüm dişlerin yeri doldurulmuş olur. Bu özel teknik sayesinde diş protezleri de aynı gün implantların üzerine yerleştirilir. All on four implant tedavisi bahsi geçen etmenler sebebiyle son derece avantajlıdır.

  All On Six Tekniği İle İmplant Tedavisi Nedir?

  All on six implant tedavisi, pek çok yönüyle all on four implant tedavisine benzemektedir. Bu tedavi sırasında, çeneye belli açılarda altı adet implant yerleştirilir. Böylece tek bir uygulamada, fazla sayıdaki diş kaybını gidermek mümkün olur. Bu uygulama sayesinde 12 ila 14 tane dişin idamesi sağlanabilir.

  İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

  İmplant tedavisi, lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Böylece hastalar çeneye uygulanan işlemler sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi duymazlar. Tedavi sırasında hastanın çene kemiğine, implant için uygun bir boşluk açılır. Daha sonra ise implant (yapay diş kökü) çene kemiğine yerleştirilir. All on four veya all on six implant tedavisi kapsamında tek defada çok daha fazla sayıda implant yerleştirmek mümkündür. Bu işlemin bitmesi ve diş köklerine geçici protezlerin yerleştirilmesiyle birlikte tedavinin ilk aşaması sonlanır. Tedavinin ikinci aşamasına geçmeden önce hastaların 2 ila 6 ay kadar beklemeleri gerekir. Bu süre implantların çene kemiğine alışabilmesi için gereklidir. Bahsi geçen süre tamamlandıktan sonra implantların üzerine protez başlıkları eklenir ve tedavi tamamlanmış olur.

  İmplant Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  İmplant tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında şunlar yer alır:

  • Ağıza yerleştirilen tampon bir süre kalmalıdır.
  • Bir süre ağızda su çalkalanmamalıdır.
  • Tedaviden sonra bir hafta kadar sigara tüketilmemelidir.
  • Doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.
  • Doktor tarafından reçete edilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.

  İmplant tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler bu şekilde özetlenebilir.

  Bodrum İmplant Tedavisi Fiyatları

  Bodrum implant tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Çetin Dental Clinic ile iletişime geçebilirsiniz.


  Randevu Al!
  Call Now Button